Den svenska konsumtionens negativa påverkan på miljö och hälsa måste minska både inom och utanför Sverige. Det framhåller Miljömålsrådet i sin årsrapport till regeringen.
Miljömålsrådet har sammanställt kunskaper om vilken påverkan som konsumtionen av exempelvis livsmedel, kläder och annat som vi importerar från andra länder har på miljön där produkterna framställs.
– Några exempel: Utsläppen av växthusgaser orsakade av konsumtionen i Sverige är större än för produktionen i Sverige. Det går åt stora mängder vatten i andra länder för att producera det som invånare i vattenrika Sverige konsumerar. Stora markarealer tas i anspråk utomlands för att producera de livsmedel som vi importerar, säger landshövding Eva Eriksson, ordförande för Miljömålsrådet.
...